Disiplinlerarası Topluma Hizmet Çalıştayı gerçekleştirildi

Disiplinlerarası Topluma Hizmet Çalıştayı gerçekleştirildi

Yakın Doğu Üniversitesi Atatürk Eğitim Fakültesi ve Toplumsal Araştırma ve Geliştirme Merkezi işbirliği ile 23 Mayıs 2024 tarihinde Disiplinlerarası Topluma Hizmet Çalıştayı gerçekleştirildi.

Çalıştay, Eğitim Fakültesi giriş katında farklı alanlarda gerçekleşen projelerin sergisi ile başladı. Atatürk Eğitim Fakültesi Dekan Yardımcısı Doç. Dr. Mert Baştaş tarafından açılan sergide, öğrenciler ve sorumlu ders hocaları hazır bulundu.

Çalıştay programı, açılış ve davetli konuşmacıların yer aldığı panel ile İletişim Fakültesi Turuncu Salonda devam etti. Programın açılışında Şampiyon Melekler anıldı, isimleri okunarak salonda yoklama alındı. Açılış konuşmasında, Atatürk Eğitim Fakültesi Topluma Hizmet Koordinatörü ve Toplumsal Araştırma ve Geliştirme Merkez Başkanı Prof. Dr. Zehra Altınay, işbirliğinin, toplumsal mücadelenin ve eğitimin önemine vurgu yaparak dernekler vakıflar arası işbirliği sağlamada köprü görevi göreceklerini, toplumsal mücadeleye herzaman destek sağlayacaklarını dile getirdi. Prof Dr. Zehra Altinay, katkı sağlayan herkese teşekkürlerini sundu. Yine açılışta konuşma yapan Atatürk Eğitim Fakültesi Dekanı
Prof. Dr. Yağmur Çerkez Açılışta konuşma yapan Yakın Doğu Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mustafa Kurt ise Açılış konuşmaları sonrasında işbirliği yapan ve davetli konuşmacı olan Şampiyon Melekleri Yaşatma Derneği Başkanı Ruşen Yücesoylu Karakaya, Dernek Başkan Yardımcısı Esra Özberkman’a Yakın Doğu Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mustafa Kurt tarafından teşekkür plaketi takdim edildi. Atatürk Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yağmur Çerkez tarafından Kıbrıs İşitme ve Konuşma Engelliler Vakıf Başkanı Bahire Çoşkuner Doğru’ya, Toplumsal Araştırma ve Geliştirme Merkez Eş-başkanı Prof. Dr. Fahriye Altınay tarafından Gazimağusa Özel Eğitim Okulu Yöneticisi Dr. Emirali Evcimen ve Bambu filminin yaratıcısı Atakan Bayraktaroğluna teşekkür plaketleri takdim edildi.

Davetli konuşmacıların konuşmalarına geçmeden önce Dr. Emirali Evcimen ve Atakan Bayraktaroğlu tarafından ‘Bambu’ isimli film gösterimi gerçekleştirildi. Film, toplumda özel gereksinimli bireylere yönelik duyarlılığı yansıtması bağlamında zengin içeriğe sahip eğitici bir film olarak büyük ilgi gördü.

Davetli konuşmacı olarak çalıştayda söz alan Şampiyon Melekleri Yaşatma Derneği Başkanı Ruşen Yücesoylu Karakaya, derneğin kuruluş amacı, faaliyetlerinden bahsetti…… Kıbrıs Konuşma ve İşitme Engelliler Vakfı Bahire Çoşkuner Doğru ise yapmış olduğu konuşmada, engellilerin erişimde yaşadığı sıkıntılardan bahsederek işbirliği ve duyarlılığın özünde eğitimin önemine dikkat çekti.

Çalıştayda, Girne Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Gökmen Dağlı, Dekan Yardımcıları Doç. Dr. Mert Baştaş, Doç. Dr. Umut Akçıl, projelerden sorumlu hocalar Uz. Orhan Gazi Selkan, Uz. AyşeÖztoprak, Doç. Dr. Didem İşlek, Doç. Dr. İpek Danju, Doç. Dr. Fatoş Köprülü, Doç. Dr. Yasemin Sorakın, Yrd. Doç. Dr. Neriman Soykunt, Yrd. Doç. Dr. Fatoş Miralay ve öğrenciler, katılımcılar hazır bulundular.