Yrd. Doç. Dr. Hakkı Cengiz EREN

Hakki Cengiz Eren'in çalışmaları ABD, Avrupa, Brezilya ve Türkiye'de çeşitli etkinliklerde seslendirilmiştir. Çalışmaları Garth Knox, Juliet Fraser, Ensemble Schallfeld, Ensemble Modern, Ensemble Móbile, Ensemble Suono Giallo, Ensemble Composit,, Argus Dörtlüsü, Meiter topluluğu ve Ensemble Modern gibi solistler ve topluluklar tarafından icra edilmiştir.

 

2017'de Royaumont vakfı tarafından Meitar Topluluğu için yeni bir eser yazmak üzere komisyon kazandı. Kazandığı uluslararası ödüller arasında Hans J. Salter’ı Anma Ödülü, MIGF kompozisyon yarışmasında birincilik ödülü, Donald Aird Earplay Yarışması (finalist) ve  Amerikan Ödülü (finalist) yer almaktadır.

 

2008-2017 yılları arasında Royaumont Voix Nouvelles, Sound of Wander, Darmstadt Yaz Kursu, Impuls akademisi, IlSuono Akademisi, Kompozit Festivali, Musiikin aika, Etchings Festivali, Soundscape Festivali ve Los Angeles Microfest festivali dahil olmak üzere çeşitli uluslararası festivaller, atölyeler ve master classlara katıldı. Bu gibi ortamlarda Philippe Leroux, Alex Mincek, Pierluigi Billone, Stefan Prins, Simon Steen-Andersen, Mauricio Sotelo, Klaus Lang, Francesco Filidei, Beat Furrer, Franck Bedrossian, Mark Andre, Onur Türkmen, Joël Bons, ve Michael Quell gibi uluslararası alanlarda nam salmış  isimlerle çalıştı.

 

Peabody Enstitüsünde klasik gitar performansı alanında lisans derecesini tamamlamasının ardından Michigan Üniversitesinde  kompozisyon alanında yüksek lisans yapmıştır. Yakın zamanda, başlıca öğretmenlerinin Stephen Hartke, Donald Crockett ve Sean Friar olduğu USC Thornton Müzik Okulu'ndan beste alanında doktora unvanını kazanmıştır.

 

İlgi alanları arasında çağdaş müzik, mikrotonal yaklaşımlar, akortlama sistemleri, spektralizm, erken müzik, lavta ve barok gitarı repertuvarı bulunmaktadır. Kariyerinin önemli bir parçasını öğretmenlik olarak değerlendiren Cengiz, Yakın Doğu Üniversitesi Müzik Öğretmenliği Bölümünde teori ve beste dersleri vermektedir.

Akademik CV için tıklayınız: Hakkı Cengiz Eren